Wyjazd za granicę tylko z polisą podróżną
Osoby odprowadzające składki i mające ubezpieczenie zdrowotne, mogą liczyć na dostęp do podstawowej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak takie ubezpieczenie działa tylko na terenie Polski, więc gdy przekraczamy granice, to zostajemy bez ochrony. Możemy temu zapobiec, wyrabiając przed wyjazdem kartę EKUZ, ale ona działa wyłącznie na terenie krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Co więcej, karta EKUZ też ma pewne ograniczenia, ponieważ zapewnia darmową opiekę medyczną na takich samych zasadach, jak obywateli danego kraju. Jeśli zatem będziemy musieli skorzystać z usług medycznych, które są płatne, to zostaną nam naliczone opłaty i sami będziemy musieli je uregulować. Niestety w wielu przypadkach nawet podstawowe usługi medyczne oznaczają wygórowane koszty, więc nie ma sensu narażać się na niepotrzebne wydatki.
O wiele lepiej wykupić polisę podróżną, ponieważ to ona zapewni nam spokój podczas wyjazdu za granicę. Ogólnie polisę podróżną sprawdzisz w porównywarce wakacyjnapolisa.pl, ale to nie oznacza, że wybór powinien być przypadkowy. Jeśli chcemy w odpowiedni sposób zabezpieczyć się na czas pobytu za granicą, to warto dostosować ubezpieczenie do rodzaju wyjazdu, czy aktywności, jakie planujemy wykonywać.
Jest to szczególnie ważne, gdy mamy w planach uprawę sportów ekstremalnych, ponieważ choć mogą zapewnić nam dużo frajdy, to wiążą się ze sporym ryzykiem i lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Nie bez znaczenia pozostaje również to, gdzie dokładnie wyjeżdżamy, ponieważ inny zakres ochrony przyda nam się podczas wyjazdu do Hiszpanii, czy Grecji, a inny, gdy lecimy do USA. Wybierając dla siebie polisę, warto sprawdzić, na jaką sumę gwarantowaną opiewają koszty leczenia. W tym przypadku im będzie ona wyższa, tym większa pewność, że pobyt za granicą nie narazi nas na problemy finansowe.
Linie lotnicze mają ograniczenia związane z bagażem
Zwykle jako środek transportu wybieramy swój samochód lub samolot. O ile w przypadku podróży samochodem ogranicza nas pojemność bagażnika, tak w przypadku samolotu zasady obowiązujące w danych liniach lotniczych. Przygotowując się zatem do podróży samolotem, lepiej od razu sprawdzić, jaki bagaż możemy ze sobą zabrać, ponieważ to pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności na lotnisku. Ogólnie przyjęło się, że w podróż samolotem można zabrać bagaż podręczny i rejestrowany.
Bagaż podręczny to ten, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu i umieszczamy do schowka nad siedzeniem lub pod fotelem. Bagaż rejestrowany z kolei umieszcza się go w luku bagażowym samolotu. Każdy jednak ma pewne ograniczenia pod względem wielkości i ciężaru, a więcej na ten temat na https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/co-mozna-zabrac-do-samolotu/. Poza tym musimy liczyć się z tym, że kluczowe znaczenie będzie mieć również to, co planujemy ze sobą zabrać.
Najważniejsze ograniczenia dotyczą ilości płynów, jakie mogą znaleźć się w bagażu podręcznym. Tutaj praktycznie wszystkie linie lotnicze dopuszczają zabranie płynów, żeli i produktów w sprayu w pojemnikach o obojętności do 100 ml, które dodatkowo zostaną spakowane w przezroczysty, foliowy worek. Krople do oczu, różnego typu syropy, czy leki traktowane są jako niezbędne i mogą być przewożone w objętości większej niż 100 ml, ale trzeba zgłosić je osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku i wykazać, że faktycznie ich potrzebujemy.
W takich przypadkach po prostu najlepiej zabrać ze sobą zaświadczenie od lekarza. Większą swobodę mamy w przypadku bagażu rejestrowanego, choć są pewne rzeczy, których nie wolno przewozić i dokładną listę zawsze powinniśmy sprawdzić na stronie internetowej wybranej przez nas linii lotniczej.
Podróż tylko ze sprawnym samochodem
Podróż własnym samochodem to szansa na zabranie większej ilości bagażu oraz zwiedzenie kilku krajów po trasie. Poza tym mamy też większą szansę na oszczędność, zwłaszcza jeśli zaplanujemy wyjazd w kilka osób. Aby jednak taki wyjazd był udany, musimy zadbać o stan techniczny swojego samochodu. Na pewno dobrą praktyką będzie uzupełnienie wszystkich płynów eksploatacyjnych, sprawdzenie stanu kół i zapasu, ale nie tylko.
Zanim wyruszymy w podróż, warto też sprawdzić samochód pod kątek usterek, ponieważ w ten sposób unikniemy nieprzyjemności na drodze. Wizyta w profesjonalnej stacji diagnostycznej może nam ułatwić zadanie lub u mechanika, który korzysta z innowacyjnych sprzętów do diagnostyki. Z pomocą fachowców prześwietlimy swoje auto, wykryjemy nawet najdrobniejsze usterki i usuniemy je przed wyjazdem.
Dzięki temu podróż będzie o wiele bezpieczniejsza, a my pewniejsi, że nie dojdzie do usterki na drodze. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo w czasie podróży autem za granicę, warto też wykupić ubezpieczenie Assistance.
Artykuł promocyjny.