Bilety do Bazyliki św. Piotra
Kup OnlineNa liście turystycznych atrakcji Rzymu jednym z najważniejszych punktów jest Bazylika św. Piotra! Bilety do tego miejsca są jak złote wejściówki do nieba sztuki i historii. Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy raz, kiedy odwiedzasz Wieczne Miasto, czy jesteś weteranem podróżowania po włoskich miastach, istnieją pewne aspekty, które warto poznać, zanim wejdziesz do tego niesamowitego obiektu.
Bazylika św. Piotra – bilety. Jakie są ceny?
Ceny biletów do wybranych części Bazyliki św. Piotra mogą różnić się w zależności od tego, jakie miejsca chcesz zwiedzić. Wstęp do samej świątyni jest bezpłatny, dlatego chętnych nie brakuje. Kolejki są jednak dość długie, ale przesuwają się sprawnie, chociaż czekanie może zająć kilkadziesiąt minut. Sposobem na ich ominięcie jest zakupienie audioprzewodnika w cenie około 30 zł lub miejsca na zwiedzanie ze zorganizowaną grupą. Ile zatem kosztuje zwiedzanie Bazyliki św. Piotra?
Warto pamiętać, że wybrane atrakcje w bazylice są już dodatkowo płatne, bilety online możesz kupić tutaj. Należy do nich:
- Kaplica Sykstyńska, wchodząca w skład Muzeów Watykańskich;
- kopuła Bazyliki św. Piotra – cena wejściówki to około 50 zł;
- skarbiec Bazyliki św. Piotra – cena biletu to około 30 zł.
Chcesz poczytać więcej o najważniejszych miejscach w Rzymie? Koniecznie zobacz Muzea Watykańskie oraz Koloseum (wraz z okolicami).
Godziny otwarcia Bazyliki św. Piotra
Godziny otwarcia Bazyliki św. Piotra mogą również się różnić w zależności od pory roku. Ogólnie rzecz biorąc, bazylika jest otwarta dla zwiedzających od godziny 7:00 do 18:30 od października do marca i od 7:00 do 19:00 od kwietnia do września.
Bazylika św. Piotra – informacje praktyczne
Istnieją pewne zasady, które warto znać przed odwiedzeniem Bazyliki św. Piotra. Na przykład, zwiedzający są proszeni o zachowanie odpowiedniego ubioru, co oznacza zakrycie ramion i kolan. Jest to bowiem obiekt kultu religijnego, dlatego należy zadbać o skromny wygląd, odpowiadający powadze tego miejsca.
Bazylika św. Piotra jest także przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, z podjazdami i windami dostępnymi dla osób na wózkach inwalidzkich. Aby oszczędzić im długiego oczekiwania, przygotowano dla nich wygodne wejścia, które omijają kolejkę.
Bazylika św. Piotra – jak dojechać?
Dojazd do Bazyliki św. Piotra jest dosyć prosty. Można dojechać tam metrem, wybierając linię A i wysiadając na stacji Ottaviano. Od stacji jest to około 10 minut spacerem do placu Świętego Piotra. Oprócz tego turyści mogą skorzystać z innych opcji transportu miejskiego. Należą do nich między innymi:
- autobusy linii 40 i 64 z Termini na Piazza Pia, a także 62 z przystanku autobusowego Repubblica, które dojeżdżają do przystanku Argentyna;
- tramwaj linii 19 z Piazza Risorgimento.
Bazylika św. Piotra – jeden z najważniejszych zabytków w Rzymie
Bazylika św. Piotra, nazywana także Bazyliką Watykańską, to jedno z najważniejszych miejsc kultu katolickiego na świecie. Jest największym kościołem chrześcijańskim na Ziemi, mierzącym 218 metrów długości, 136 metrów wysokości i obejmującym powierzchnię 23 000 metrów kwadratowych. Pomieści ponad 60 tysięcy wiernych. Według tradycji wybudowano ją nad grobem św. Piotra. Miejsce pochówku apostoła jest oznaczone olbrzymim baldachimem.
Bazylika św. Piotra to nie tylko miejsce kultu, ale także cenny zabytek mieszczący wiele dzieł sztuki. Jej najsłynniejszym elementem jest Kaplica Sykstyńska, zdobiona freskami wykonanymi przez samego Michała Anioła. Wraz z rozpiętą nad nią kopułą jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzymu. Wewnątrz bazyliki znajduje się również najsłynniejsze dzieło tego artysty, Pieta. Inne arcydzieła, które można zobaczyć w bazylice, to Baldachim św. Piotra, autorstwa Berniniego, stanowiący ołtarz główny, oraz monumentalne grobowce papieży.
Świątynia jest popularnym celem nie tylko osób wierzących, ale również turystów innych wyznań. Dlatego tak wielu z nich interesuje się kwestią wstępu do Bazyliki św. Piotra. Bilety wstępu obowiązują tylko w wybranych miejscach, jednak to one stanowią wabik dla zwiedzających.