Fabryka Schindlera – bilety na historyczną podróż w czasie

Jeśli planujesz zwiedzanie Krakowa, na trasie koniecznie uwzględnij Fabrykę Schindlera. Bilety pozwolą ci zagłębić się w historię związaną z tym miastem w okresie II wojny światowej. Cennik obejmuje także audioprzewodnika, który prezentuje najważniejsze fakty!
muzeum schindlera bilety

Serwis otobilety utrzymuje się dzięki czytelnikom. Część odnośników w poniższym artykule to linki afiliacyjne. jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Bilety do Fabryki Schindlera

Kup Online

Przedsiębiorca Oskar Schindler na zawsze związał się z historią narodu żydowskiego, chroniąc obywateli Polski takiego pochodzenia przed terrorem ze strony okupantów w czasie II wojny światowej. Dzięki nowoczesnej, multimedialnej ekspozycji muzeum przeniesiesz się w lata 40. XX wieku i lepiej zrozumiesz ówczesną historię. W przypadku fabryki Schindlera bilety (ich cena) nie powinny grać roli – to znamienne miejsce ocalenia, które stało się późniejszą inspiracją dla Stevena Spielberga. Dlaczego warto wybrać się na taką wycieczkę?

Planujesz zwiedzanie Krakowa? Koniecznie przeczytaj o ciekawych muzeach w mieście i jego okolicy, aby kupić bilety do tych miejsc:

Fabryka Schindlera – bilety. Ile kosztują?

W przypadku Fabryki Schindlera bilety dotyczą dwóch wariantów zwiedzania, czyli standardowego oraz Trasy Pamięci. Podstawowy cennik wejścia do oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wygląda następująco:

  • bilet normalny – 32 zł;
  • bilet ulgowy – 28 zł;
  • bilet rodzinny – 64 zł;
  • bilet grupowy – 28 zł;
  • bilet grupowy ulgowy – 26 zł;
  • oprowadzanie po wystawie stałej – 175 zł;
  • oprowadzanie po wystawie stałej dla grup uprawnionych do zakupu biletów grupowych ulgowych – 155 zł.

Cennik Trasy Pamięci obejmuje takie bilety, jak:

  • bilet normalny – 45 zł;
  • bilet ulgowy – 37 zł;
  • bilet rodzinny – 90 zł;
  • bilet grupowy – 37 zł;
  • bilet grupowy ulgowy – 35 zł.

Bilety do Fabryki Schindlera

Kup Online

Muzeum Schindlera – darmowe zwiedzanie. Czy to możliwe?

W każdy poniedziałek stała wystawa Muzeum Schindlera dostępna jest dla zwiedzających nieodpłatnie. Od 1 maja 2023 nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki. Są one dostępne w kasie w dniu zwiedzania, ale ich liczba jest ograniczona. Warto uwzględnić to w swoich turystycznych planach, które obejmują poznanie historii polskich Żydów podczas drugiej wojny światowej.

Muzeum Schindlera – punkt kulminacyjny podróży po historii Żydów

Zanim dotrzesz do muzeum, wybierz się na wycieczkę po żydowskiej dzielnicy Krakowa – Kazimierzu. Dostępny jest nawet bilet łączony, dzięki któremu będziesz uprawniony do wstępu do:

  • Fabryki Schindlera;
  • Synagogi i Apteki Pod Orłem;
  • Muzeum przy ul. Pomorskiej.

Poza tym warto przespacerować się ulicą Szeroką i zajrzeć na Plac Bohaterów Getta. W czasie okupacji niemieckiej ówczesny właściciel fabryki emalii Oskar Schindler uchronił wielu Żydów przed eksterminacją do obozów koncentracyjnych, a więc często przed śmiercią. 

muzeum schindlera gabinet
Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 PL

Zwiedzanie Fabryki Schindlera – praktyczne informacje

Trasa wycieczkowa po Fabryce Oskara Schindlera trwa ok. 2 godzin. Historia Żydów została tam opowiedziana za pomocą nagrań radiowych i filmowych, archiwalnych zdjęć czy multimedialnych instalacji. Ostatni goście wpuszczani są na 1,5 godziny przed zamknięciem Muzeum.

W kasie honoruje się takie kart, jak:

  • Karta Dużej Rodziny;
  • Krakowska Karta Rodziny „N”;
  • karta klubu eMHaKa;
  • Karta Krakowska.

Muzeum Fabryka Schindlera otwarte jest przez cały tydzień. W poniedziałek obowiązują skrócone godziny zwiedzania (10:00-14:00), natomiast od wtorku do niedzieli ekspozycje dostępne są od 9:00 do 19:00. Wyjątek stanowi każdy pierwszy wtorek miesiąca, kiedy muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

Bilety do Muzeum Schindlera

Kup Online

Fabryka Schindlera – jak dojechać?

Obiekt znajduje się na krakowskim Podgórzu, a konkretnie w rejonie Zabłocia, przy ulicy lipowej 4. Najlepiej dojechać tam komunikacją miejską. W pobliżu znajdują się przystanki następujących linii:

  • 174, 274, 578 (autobusy);
  • 3 (tramwaj).

Fabryka Schindlera – jeden z symboli Holocaustu

Fabryka Schindlera, znana również jako Deutsche Emailwarenfabrik, znajduje się w dzielnicy Zabłocie w Krakowie. To miejsce, które w trakcie drugiej wojny światowej stało się schronieniem dla blisko 1200 Żydów, zdobyło międzynarodowe uznanie dzięki filmowi Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.

Historia fabryki sięga 1937 roku, kiedy to niemiecki biznesmen Oskar Schindler przejął kontrolę nad zakładem produkującym naczynia emaliowane. W czasie wojny Schindler wykorzystał swoje kontakty w nazistowskim reżimie, aby zatrudnić żydowskich robotników zagrożonych eksterminacją, twierdząc, że są niezbędni dla jego działalności.

muzeum schindlera nazwiska
Fot. Zorro2212 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Przedsiębiorca ryzykował własne życie, aby chronić swoich pracowników. Używał swojej fortuny, aby przekupić nazistowskich oficerów i zapewnić Żydom bezpieczne warunki. Gdy jego fabryka została przeniesiona do Czech, Schindler zabrał ze sobą swoją „listę” żydowskich robotników, ratując ich od pewnej śmierci w obozach koncentracyjnych.

Po wojnie fabryka popadła w ruinę. W 2010 roku przekształcono ją w Muzeum Fabryki Schindlera, które dokumentuje historię Krakowa podczas okupacji niemieckiej. Wizyta w muzeum jest nie tylko szansą na zrozumienie tragicznej historii Holocaustu, ale również na zrozumienie, jak jedna osoba, mimo wszechobecnej nienawiści i przemocy, zdecydowała się na odwagę i miłosierdzie. Fabryka Schindlera jest dzisiaj symbolem nadziei i ludzkiej empatii w najciemniejszych czasach.



Zobacz także:
Archiwum: październik 2022

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: